poniedziałek, 2 listopada 2015

Nowości [11]

Październik to jeden z najlepszych okresów jeśli chodzi o nowości książkowe. Okres jesienny, czyli czas w którym ludzie rzadziej wychodzą z domów, bo zimno, bo ciemno. Sięgają więc po książki. Czytają wtedy dużo, toteż wydawnictwa dopieszczają. Co takiego ciekawego wyszło w ubiegłym już miesiącu?


Harry Potter i Kamień Filozoficzny - J. K. Rowling
"Autorem ilustracji do wydania jest Brytyjczyk Jim Kay, zdobywca nagrody Kate Greenway Medal. "Jestem ogromnie podekscytowany faktem, że mogę zaplanować wygląd bohaterów, odzieży, architektury i krajobrazów z książek serii "Harry Potter". W powieściach jest zawarte wszystko, chciałbym zatem wnieść to, co potrafię, by w pełni i jak najlepiej ukazać głębię historii stworzonej przez Rowling." Wydanie to, tak jak wszystkie wcześniejsze książki serii "Harry Potter", owiane jest wielką tajemnicą – poszczególne ilustracje prezentowane są pojedynczo i czytelnicy mieli okazję zobaczyć tylko kilka z nich. Jim Kay zdradził, że każdej ilustracji nie może poświęcić więcej niż kilka dni, bo musi ich stworzyć ponad 100 (ilustrowana jest każda strona książki!). Jim Kay szukał inspiracji wśród ludzi i miejsc, które dobrze zna. Postać Hermiony, na przykład, wzorowana jest na jego siostrzenicy!"
Premiera: 07.10.15Trzynaście powodów - Jay Asher
"Po powrocie ze szkoły Clay Jensen znajduje pod drzwiami domu paczkę. Wewnątrz znajduje kilka taśm magnetofonowych, które nagrała Hannah, koleżanka z klasy. Dwa tygodnie wcześniej dziewczyna popełniła samobójstwo. Nagrania zawierają trzynaście powodów, które popchnęły ją do tego kroku. Clay jest jednym z nich... Chłopak przez całą noc krąży po mieście, słuchając głosu Hannah. Dostrzega jej ból i osamotnienie, ale także poznaje prawdę o sobie i swoim otoczeniu. Uświadamia sobie, że nie da się cofnąć przeszłości, ani powstrzymać przyszłości... Jay Asher opowiada historią z niesamowitą szczerością, która sprawia, że opisywana tragedia wydaje się jeszcze bardziej wstrząsająca."
Premiera: 20.10.15


Miecz lata. Magnus Chase i bogowie Asgardu - Rick Riordan
"Magnus Chase zawsze sprawiał kłopoty. Od tajemniczej śmierci matki mieszkał samotnie na ulicach Bostonu, przeżywając dzięki sprytowi, który pozwalał mu być zawsze o krok przed policją i kuratorami. Pewnego dnia odnalazł go wuj – chłopak nigdy wcześniej go nie widział, ale matka mówiła, że jest niebezpieczny. Wuj wyjawił mu niezwykły sekret: Magnus jest synem nordyckiego boga. Mity wikingów są prawdą. Bogowie Asgardu szykują się na wojnę. Trolle, olbrzymi i jeszcze gorsze potwory budzą się na dzień ostateczny. Aby zapobiec Ragnarokowi, Magnus musi przeszukać Dziewięć Światów i znaleźć broń zaginioną od tysięcy lat. Kiedy atak ognistych olbrzymów zmusza go do wyboru między własnym bezpieczeństwem a życiem setek niewinnych ludzi, Magnus podejmuje śmiertelnie niebezpieczną decyzję. Czasami jedynym sposobem na rozpoczęcie nowego życia jest śmierć…"
Premiera: 21.10.15Tajemny Ogień - C.J. Daugherty, Carina Rozenfeld
"Sacha Winters. Francja Sacha za osiem tygodni ma umrzeć. Nad jego rodziną od setek lat ciąży
klątwa. Zanim spłonęła na stosie, pewna alchemiczka rzuciła klątwę na trzynaście pokoleń pierworodnych synów z rodu jej oprawców. Sacha jest trzynasty, a na świecie jest tylko jedna osoba, która może mu pomóc. Taylor Montclair. Anglia Nagły wybuch złości Taylor sprawia, że przedmioty wokół niej zmieniają swoje położenie, a silne emocje powodują zakłócenia w przepływie prądu. Dziewczyna odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu. Taylor i Sachę łączy przeznaczenie, choć dzielą ich setki kilometrów. Czy odnajdą się, zanim klątwa wypełni się, a ogień strawi świat?"
Premiera: 21.10.15
Wszystkie jasne miejsca - Jennifer Niven
"Odważna opowieść o miłości, przeżywaniu życia i dwojgu młodych ludzi, którzy znajdują siebie nawzajem, gdy stoją na skraju przepaści. Theodore jest zafascynowany śmiercią. Codziennie rozmyśla nad sposobami, w jakie mógłby pozbawić się życia, a jednocześnie nieustannie szuka czegoś, co pozwoliłoby mu pozostać na tym świecie. Violet żyje przyszłością i odlicza dni do zakończenia szkoły. Marzy o ucieczcie od małego miasteczka w Indianie i niemijającej rozpaczy po śmierci siostry. Kiedy Finch i Violet spotykają się na szczycie szkolnej wieży – sześć pięter nad ziemią – nie do końca wiadomo, kto komu ratuje życie. A gdy ta zaskakująca para zaczyna pracować razem nad projektem geograficznym, by odkryć „cuda” Indiany, ruszają – jak to określa Finch – tam, gdzie poprowadzi ich droga: w miejsca maleńkie, dziwaczne, piękne, brzydkie i zaskakujące. Zupełnie jak życie."
Premiera: 21.10.15Wersja ilustrowana Hary'ego Potter'a. Obowiązkowe dla każdego książkomaniaka? Możliwe. Ja posiadam prawie całą serię (Zakon Feniksa!) w standardzie i mi starcza. Sama bym na pewno nie wydała tych pieniędzy, ale myślę, że to fajny pomysł na prezent. Ewentualnie polecałabym na rodzinne czytanie z małymi dziećmi. Nie dość, że maluchy będą miały kontakt z literaturą, to dodatkowa  frajda z ilustracji!
Trzynaście powodów wydaje się być interesujące, ale smutne, przygnębiające. Może jednak czegoś nauczyć, a przecież nie zawsze książka musi mieć szczęśliwe zakończenie.
Największą radością dla mnie chyba jest książka Riordana! Uwielbiam jego twórczość, za każdym razem śmieję się przy jego książkach ( Recenzje: Złodziej Pioruna, Morze Potworów). Magnusa mam już w swoich łapkach i zaczynam czytać!
Tajemny Ogień z kolei - nawet niespecjalnie potrzebny mi opis, bo C.J. Daugherty czytałam już wcześniej (Recenzje: Wybrani, Dziedzictwo, Zagrożeni) i bardzo lubię. Tak więc na pewno i po tę książkę sięgnę.
Wszystkie jasne miejsca fascynują mnie tak, jak jednego z głównych bohaterów fascynuje śmierć. I mam nadzieję, że warto po nią sięgnąć.

Zastanawiam się nad założeniem instagrama. Wow. Ta nowoczesność. Co Wy na taki pomysł? Odwiedzalibyście Koszmarowy instagram? :)

5 komentarzy:

 1. Właśnie zabieram się za "Wszystkie jasne miejsca" :D Nie mogłam się oprzeć, zwłaszcza, że to seria "Myślnik", w której są też powieści Greena.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie bardzo kusi Harry, chyba kupię córce na gwizdkę

  OdpowiedzUsuń
 3. To wydanie Pottera bardzo mnie kusi. Oprócz tego intryguje mnie "Trzynascie powowdow"
  http://kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie jasne miejsca są świetne,choć rozkręcają się powoli - ale jak już wciągną, to koniec, czytelnik przepada :)

  OdpowiedzUsuń